Organizace existuje za účelem:

• provozovat sport a obdobnou činnost v rámci zapojení do sportovních, tělovýchovných a turistických aktivit, tuto činnost organizovat a vytvářet pro ni materiální a tréninkové podmínky sportovišť pro zájemce z řad veřejnosti, zejména pak mládeže
  • budovat, provozovat a udržovat sportovní a jiná zařízení, která vlastní nebo užívá
  • vést své členy a ostatní zájemce o sport k dodržování základních sportovních, etických, estetických a mravních pravidel
  • hájit zájmy svých členů, za tím účelem spolupracovat s orgány státní správy a samosprávy a s ostatními sportovními organizacemi a jednotlivci
  • zajišťovat v oblasti sportu vzdělávání svých členů, jejich školení
  • dalšími formami své činnosti napomáhat rozvoji veřejného života, kultury, zdraví apod. v místě své působnosti, zejména formou další veřejně prospěšné činnosti a osvětovou činností

Vedlejší činností TJ je provozování hospodářské činnosti, zejména hostinské a ubytovacích služeb, jejímž účelem je podpora hlavní činnosti a zisk je použit pro činnost TJ.

Vedlejší činnost:

• výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona – obory činnosti:
    • velkoobchod a maloobchod
    • ubytovací služby
    • provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí
    • provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti
  • hostinská činnost
  • prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin

Fotbalový oddíl

Fotbalový oddíl spadá v současnosti pod Tělovýchovnou jednotu SOKOL Golčův Jeníkov z. s. a stará se o 2 týmy mužů, 2 týmy dětské a 1 tým dorostenecký. Kvalifikovaní trenéři, aktivní rodiče a dospělí hráči nyní pracují se svými svěřenci v týmech mladší a starší přípravky a dorostu. Kategorii mužů tvoří „A“ tým hrající III. třídu a „B“ tým hrající IV. třídu. Tréninkový proces běží celoročně s 2–3 týdenními přestávkami o letních prázdninách a v zimě, přičemž pravidelně jsou dva tréninky týdně. Soutěžní zápasová sezóna se dělí na podzimní a jarní část OP OFS Havlíčkův Brod. Kromě oficiálních soutěžních zápasů sehrají týmy i utkání přátelská, hráči se účastní i halových turnajů. Nedílnou součástí tréninkového procesu se stala vícedenní soustředění, a to realizovaná jednak v domácím prostředí a jednak i mimo Golčův Jeníkov. Oddíl každoročně pořádá sportovní ples, sběr železa se ve městě se podílí na pořádání karnevalu, dětského dne a společně s DDM Světlá nad Sázavou organizuje příměstský sportovní tábor.

Turistický oddíl

V rámci činnosti turistického oddílu se pravidelně konají 2 pochody pro veřejnost: pochod na 15 km Po stopách běhu městem Jarmily Kratochvílové a Jeníkovský vánoční pochod třemi kraji na 33 km. Vedle toho se konají desítky vycházek v okolí města, při kterých jsou i získávány podklady pro seriál článků, které předseda publikuje v Listech z Golčova Jeníkova a jsou i prováděny kontroly a úpravy značených cest. V Golčově Jeníkově je také jeden kvalifikovaný značkař. Při vycházkách v okolí města se i fotografuje a několik snímků je použito v místním kalendáři. Předseda a místopředsedkyně se účastní desítek akcí na celostátní a krajské úrovni. V soutěži Nejvýkonnější turista kraje Vysočina v roce 2022 zvítězili Jaroslav Holý a Věra Holá ve svých kategoriích výkonem každý 2 806 km. Odbor turistiky je také zdrojem informací pro turisty odjinud.